Inne

Odsłon: 1570

cnba.pl

Elbudplast zwycięzcą CNBA

W Wielkim Finale amatorskiej ligi koszykówki CNBA spotkały się utytułowane zespoły M-Stylu oraz Elbudplastu. Fanom koszykówki i sympatykom ligi, finalistów przedstawiać nie trzeba – obie ekipy od wielu lat rywalizują o najwyższe miejsca, zdobywając wielokrotnie na przestrzeni lat srebrne sygnety oraz miejsca na podium.

Po potyczkach półfinałowych ciężko było o wskazanie faworyta. Choć oba zespoły przystępowały do fazy play-off z niższych pozycji, udało się im pokonać teoretycznie silniejszych rywali i zameldować się w finale. Tuż przed meczem, patrząc na składy, w jakich do rywalizacji przystąpiły obie drużyny, można było spodziewać się problemów po stronie M-Stylu – nieobecny był bowiem najskuteczniejszy w tej edycji Filip Kenig, z powodu kontuzji „w cywilu” na ławce siedział Arkadiusz Góra, a z kontuzją nogi do gry przystępował Piotr Trepka.
Wynik finału otworzył Andrzej Kruszyński, po chwili po dwóch celnych rzutach wolnych wyrównał Flavio Manieri. Następne punkty to znów Kruszyński, a po kilkudziesięciu minutach okazało się, że tego prowadzenia z trzeciej minuty meczu (4:2) Elbudplast miał nie oddać już do końca spotkania. Do końca I kwarty gra była wyrównana, jednak początek drugiej odsłony należał do zawodników w czerwonych koszulkach. Bardzo dobra gra w obronie zaowocowała kilkoma przechwytami (w całym meczu zanotowali ich aż 14), po których Elbudplast wyprowadzał szybkie i zabójcze kontry, które pozwoliły im odskoczyć z wynikiem na kilkanaście punktów.
M-Styl kilkukrotnie próbował wracać do meczu. Straty udawało się jednak zmniejszać jedynie do 8-9 „oczek”. Na więcej rywale nie pozwolili. Za każdym razem, gdy Kamil Drelich, Piotr Trepka czy Flavio Manieri zdobywali kilka punktów w serii, szybko nadchodziła odpowiedź, która powstrzymywała pogoń i zapewniała znów bezpieczną przewagę – zazwyczaj ze strony najskuteczniejszego tego dnia Michała Wasilewskiego (25 punktów), albo Andrzeja Kruszyńskiego. Kilku- lub kilkunastopunktowa różnica na korzyść Elbudplastu została zatem dowieziona aż do końcowej syreny i po kilku latach przerwy, zespół Macieja Marcjanka wraca na mistrzowski tron ligi CNBA.

Tuż po zakończeniu finału przyszła pora na ceremonię wręczenia nagród. Medale, statuetki, dyplomy i nagrody rzeczowe (m.in. odżywki od Formotivy, buty od Basketzone i vouchery oraz nagrody rzeczowe od Matshop.pl), trafiły do najlepszych zawodników i drużyn, zarówno 40. edycji CNBA (m.in. mistrzowie każdej z lig, MVP każdej ligi, najlepsi rozgrywający), jak i 3. edycji 3x3 CNBA. Na mistrzów oczywiście czekały słynne i wyczekiwane srebrne sygnety.

M-Styl – Elbudplast 54:68 (10:14, 17:21, 14:15, 13:18)

M-Styl: Drelich 17, Trepka 12, Manieri 9, Pawlak 9, Kamiński 5, Szczepaniak 2, Gaj 0; a także Kenig, Kruk, Sztandor, Góra.
Elbudplast: Wasilewski 25, Kruszyński 18, Marcjanek 10, Kędzia 8, Bieżyński 5, Leńczuk 2, Paszyński 0, a także Nowicki.
Sędziowie: Damian Wiaderny i Michał Lesiak
MVP finału: Michał Wasilewski (Elbudplast)