Rozgrywki

Odsłon: 1753

Piotr Ciesielski

U13: Zasady fazy play-off

Wydział Rozgrywek Łódzkiego Związku Koszykówki przypomina o systemie rozgrywek play-off w kategoriach U13K i U13M.

W obecnym sezonie po raz pierwszy została wprowadzona faza play-off w kategoriach U13K i U13M. Wyjaśniamy zatem, na czym ona polega. Po zakończeniu rywalizacji w fazie zasadniczej, stworzona została drabinka rywalizacji o konkretne miejsca.

W rozgrywkach dziewcząt, które rywalizowały wcześniej w dwóch grupach po 6 drużyn, utworzono pary półfinałowe (drużyny z miejsc 1-2 w grupach), a także pary, rywalizujące o miejsca 5-8 (trzecie i czwarte miejsca w grupach) i 9-12 (miejsca piąte i szóste w grupach). Zwycięzcy w tych parach zmierzą się następnie ze sobą w potyczkach o poszczególne miejsca w tabeli końcowej, tak samo jak pokonani.

Terminarz play-off U13K

Rozgrywki chłopców w fazie zasadniczej toczyły się w jednej grupie, złożonej z 8 drużyn. 17 marca rozpocznie się faza play-off. Pary półfinałowe zostaną stworzone z zespołów, które w tabeli zajęły miejsca 1-4 oraz 5-8. Zwycięzcy zagrają w finale, pokonani o trzecie miejsce. Analogicznie, drużyny z miejsc 5-8 będą grać o poszczególne miejsca. Terminarz play-off opublikowany zostanie 11 lub 12 marca, gdy tylko w systemie ESOR znajdą się wszystkie wyniki ostatniej kolejki fazy zasadniczej z dnia 10 marca.

Co bardzo ważne, w obu kategoriach rywalizacja w fazie play-off rozgrywana jest w formie DWUMECZÓW (każdy zespół rozegra dwa takie dwumecze, czyli 4 spotkania), systemem mecz i rewanż. Oznacza to, że po pierwsze, w przypadku gdy obie drużyny wygrają po jednym spotkaniu, decydująca jest wysokość wygranej. Po drugie natomiast, co w koszykówce zdarza się bardzo rzadko, mecze MOGĄ ZAKOŃCZYĆ SIĘ REMISEM i nie jest rozgrywana dogrywka. Dodatkowe 5 minut sędziowie zarządzą natomiast w przypadku, gdy wynik całego dwumeczu będzie identyczny (na przykład drużyna A wygrywa u siebie różnicą 7 punktów, natomiast w rewanżu to drużyna B wygrywa różnicą także dokładnie 7 "oczek").